آذر 05, 1401

گرانقیمت ترین گنج های کشف شده جهان

ارزشمند ترین گنج های جهان که بطور اتفاقی کشف شده اند کدامند؟

گنج و داستانهای مرتبط با آن از کودکی با ما عجین بوده است. در بسیاری از رمان ها ، کارتون ها و فیلم های سینمایی ، موضوع گنج محور اصلی بوده است و این محوریت داستانی نشان از جذابیت آن برای عموم مخاطبین دارد. مثلا در کارتون تام و جری که خاطرات کودکی همه ماست؛ هر زمان «تام» سکه طلا و یا گنجی می دید چشمانش از حدقه بیرون آمده و شکل علامت «دلار» می درخشید. شاید اینطور به نظر برسد که گنج فقط در داستان ها وجود دارد. اما در طول تاریخ، اشیای ارزشمندی چون سکه ، طلا و جواهرات ، تاج و ... از دل خاک و یا اعماق دریاها و اقیانوس ها پیدا شده است. این گنج ها اغلب به دست صاحبانشان برای در امان ماندن از دست دزدان در دل زمین پنهان گشته اند و یا طی قرن ها مدفون شده اند. همینطور در رابطه با گنج هایی که از اعماق دریا و اقیانوس کشف می شود معمولا واقعه از این قرار است که کشتی حامل این اشیای گرانبها تحت حمله دزدان دریایی قرار گرفته و یا بر اثر عوامل طبیعی غرق شده اند.

بسیاری از گنج ها تنها به دلیل ارزش پولی آنها برای ما ارزشمند نیستند ، آنها تاریخ و فرهنگ گذشتگان را با خود به همراه دارند که این امر نیز بسیار حائز اهمیت است و گنج را ارزشمند تر می کند. شاید جالب باشد که در اینجا به معرفی چند گنج ارزشمند در جهان بپردازیم که بطور اتفاقی کشف شده اند. شاید چشمان شما هم مانند تام در کارتون تام و جری ، بدرخشد.

 

 

 

گنج کیوردِیل / The Cuerdale hoard

تاریخ کشف : 1840 میلادی

ارزش : در حدود 3.2 میلیون دلار

 

در زمان بازسازی دیواره های سنگی رود ریبل در کیوردِیل ، نزدیک به شهر پرستون در انگلستان ، گروهی از کارگران ، صندوقی سربی پیدا کردند که در داخل آن بزرگترین گنجینه وایکینگ ها نهفته بود. این گنجینه حاوی 8600 قطعه تاریخی از جمله سکه های نقره ، جواهرات مختلف و اشیای نقره ای بوده است.

اگر چه این گنجینه متعلق به سرزمین های تحت سیطره وایکینگ ها بوده اما برخی از اشیای این گنجینه متعلق به مناطقی در اسکاندیناوی ، ایتالیا و بیزانس ، امپراتوری روم شرقی می باشد. این گنجینه به ملکه ویکتوریا تقدیم شد. برخی از قطعات آن در حال حاضر در موزه بریتانیا نگهداری می شود. همچنین کارگران پس از یافتن این گنج هر کدام یک سکه از آن را از آن خود کردند.

 

 

 

 

گنجینه هاکسن / The Hoxne hoard

تاریخ کشف : 1992 میلادی

ارزش : در حدود 3.8 میلیون دلار

 

کشاورزی به نام پیتر واتلینگ هنگامی که چکش خود را گم کرد، به پیشنهاد دوستش برای پیدا کردن آن از یک دستگاه فلزیاب استفاده کرد. اما به جای چکش ، گنج پیدا کرد. این گنج شامل صندوقی از جنس چوب بلوط بود که در آن مجموعه ای از قاشق های نقره ای ، جواهرات ، طلا و سکه هایی بود که قدمت آن به قرن چهارم و پنجم میلادی باز می گشت.

این گنجینه توسط موزه بریتانیا خریداری شد. به دلیل ارزش بسیار بالای این گنجینه موزه بریتانیا برای خرید آن مجبور شد از وجوه اهدا کنندگانی چون صندوق اعتباری هنرهای ملی بریتانیا استفاده کند. چکش کشاورز که باعث کشف این گنجینه شد هم اکنون در موزه بریتانیا نگهداری می شود.

باستان شناسان در آن منطقه به کاوش پرداختند و موفق شدند گنج های مدفون دیگری را نیز در همان منطقه پیدا کنند که از جمله آنها می توان به قاشق و بشقاب و قدح های مربوط به روم باستان اشاره کرد.

 

 

 

 

 

گنج استافوردشایر / The Staffordshire hoard

تاریخ کشف : 2009 میلادی

ارزش : در حدود 4.1 میلیون دلار

 

این گنج توسط فردی به نام «تری هربرت» در روستای هامرویچ نزدیک منطقه مرزی استافورد شایر در انگلستان پیدا شد. او که از یک دستگاه فلزیاب در مزرعه ای تازه شخم زده استفاده می کرد به بزرگترین گنج یافت شده از آنگلوساکسون ها دست پیدا کرد.

این گنجینه شامل بیش از 3500 شی بوده که بیشتر آنها نظامی است. به غیر از آثار نظامی و اسلحه ، آثار دینی از جمله صلیب اسقف ها و آثار تزییناتی طلایی و زیبایی در این گنجینه موجود است.

قدمت گنج مزبور که به قرن هشتم میلادی بازمی گردد ، بر نگرش مورخان درباره تاریخ انگلستان در آن بازه زمانی بسیار اثر گذار بوده است.

 

  

 

 

گنج شرودا / The Środa treasure

تاریخ کشف : 1988-1985

ارزش : در حدود 120 میلیون دلار

در شهرستان شرودا در لهستان ، از زیر فونداسیون خانه ای که کارگران مشغول تخریب و بازسازی آن بودند، تعداد 3000 سکه نقره پیدا شد که قدمت آن به قرن چهاردهم میلادی باز می گردد. چند سال بعد زمانی که ساختمان مجاور آن نیز تخریب شد آثار باستانی و گنج های زیادی یافت شد که شامل سکه های طلا و نقره ، و کلکسیونی از جواهرات ، تاج طلا و انگشتری با سر اژدها بود.

کارشناسان و متخصصان در تلاشند تا بتوانند ارزش دقیق تری برای این گنجینه تعیین کنند، چرا که مانند آن هنوز یافت نشده است.

  

 

 

 

گنج کشتی بلیتونگ / The Belitung shipwreck

تاریخ کشف : 1998 میلادی

ارزش : در حدود 80 میلیون دلار

 

یک ماهیگیر اندونزیایی لاشه کشتی ای را در نزدیکی جزیره ی «بلیتونگ» پیدا کرد که روابط تجاری میان چین و سرزمین های خاورمیانه از طریق راه آبی ابریشم را اثبات کرد. علاوه بر این ، کشفیات به دست آمده از بقایای این کشتی ، بزرگ ترین مجموعه از دست ساخته های مربوط به سلسله ی «تانگ» در چین است. در این کشتی کریستال ، سنگ های قیمتی و یاقوت کبود به ارزش میلیون ها دلار یافت شده است.

 

 

  

 

گنجینه های آنتیکیترا / The Antikythera treasures

تاریخ کشف : 1900 میلادی

ارزش : در حدود 120 تا 160 میلیون دلار

در کنار ساحل آنتیکیترا در یونان غواصانی در پی یافتن اسفنج بودند که تکه ای از یک کشتی 2000 ساله را پیدا کردند. در این کشتی گنجینه ای بسیار ارزشمند نهفته بود که ما را با زندگی گذشتگان بیشتر آشنا می کرد. در میان این گنجینه زیبا که شامل گلدان ها ، ظروف ، جواهرات و یک مجسمه برنزی از یک فیلسوف بود. یک شی عجیب نیز یافت شد ؛ این شی چیزی نبود جزء یک سری چرخ دنده برنجی و شماره گیر که در یک جعبه به اندازه ساعت دیواری کار گذاشته شده بود. این فناوری باستانی یونانی مسلما اولین کامپیوتر جهان است.

 

 

 

 

 

گنج سن خوزه گالئون / San Jose Galleon

تاریخ کشف : 2015

ارزش : در حدود 17 میلیارد دلار

گنج سن خوزه گالئون ، San Jose Galleon ، بر روی سکه ها نام فیلیپ پنجم حک شده است

سان خوزه گالئونون کشتی عظیم اسپانیایی بود که مقدار زیادی از طلا، نقره و زمرد را به پرو حمل می کرد. در زمان پادشاه فیلیپ پنجم ، اسپانیا و انگلستان در جنگ بودند و این کشتی طی درگیری با کشتی های بریتانیایی در سال 1708 میلادی در دریای کارائیب در نزدیکی شهر بندری کارتگنا کلمبیا غرق شد. اما در سال 2015 ، مجموعه وسیعی از گنج آن در سواحل کلمبیا یافت شد.

  

 

 

گنج پاناگیوریشته / The Panagyuishte treasure

 

تاریخ کشف : 1949 میلادی

ارزش : ارزش گذاری نشده است

سه برادر به نام های پائول ، پِتکو و میشل دیکوف مشغول حفر زمین در یک کارخانه در شهر پاناگیوریشته بلغارستان بودند که گنج مزبور را پیدا می کنند. اشیای بسیار زیادی در این منطقه یافت شد؛ از جمله ظرف آشامیدنی طلا که به چهار قرن قبل از میلاد باز می گردد. علاوه بر آن ظرف های طلایی و گلدان هایی را که گفته می شود در مراسمات مذهبی مورد استفاده قرار می گرفته و همچنین شش کیلوگرم طلای خالص در این گنجینه یافت شده است.

  

 

 

 

گنج باختر / The Bactrian gold

تاریخ کشف : 1978 میلادی

ارزش : ارزش گذاری نشده است

این گنجینه در منطقه «طلا تپه» در افغانستان ، توسط باستان شناسان افغان و روس به سرپرستی «ویکتور ساریاندی» از محل تدفین یک شاهزاده چادرنشین و پنج زن (به احتمال قوی همسرانش) کشف گردید. این گنج حاوی ۲۰ هزار قطعه از جواهرات و آویزهای طلا می باشد و قدمت آن به یک قرن پیش و پس از میلاد باز می گردد. این گنجینه بسیار متنوع است و بسیاری از اشیای آن مربوط به چین و هندوستان و یونان می باشد.

از زمانی که این گنج در دهه 70 میلادی کشف شد ، دستخوش تغییراتی گردید و چندین بار دست به دست شد ، به خصوص زمانی که افغانستان مورد حمله قرار گرفت. این گنج در موزه ملی افغانستان نگهداری می شد که متاسفانه در جنگ افغانستان و روسیه غارت شد. خوشبختانه تا به امروز بسیاری از این اشیای غارت شده بازگردانده شده و امروزه در اغلب موزه های جهان به نمایش درآمده است.

  

 

 

 

گنج غرق شده در سزاریه (قیصریه) / The Caesarea Sunken treasure

تاریخ کشف : 2015 میلادی

ارزش : ارزش گذاری نشده است

در نزدیکی بندرگاه پارک ملی قیصریه غواصانی به طور اتفاقی در بستر دریا سکه ای طلا پیدا کردند. اما وقتی که تعداد بیشتری سکه در آنجا یافتند با دقت بیشتری به آنها نگاه کردند و متوجه حکاکی هایی بر روی سکه ها شدند که خبر از ارزشمند بودنشان داشت. در نتیجه آن ها به اداره آثار باستانی فلسطین اشغالی (اسرائیل) گزارش داده و دوباره با دستگاه فلزیاب به کاوش این منطقه پرداختند. در نهایت حدود 2000 سکه در این منطقه یافتند که از جنس های متفاوت و مربوط به زمان های مختلف بودند.

قدمت این سکه ها به قرن 10 تا 12 میلادی باز می گردد و تاکنون کسی نتوانسته ارزش این گنجینه را بسنجد و در واقع این گنجینه بی قیمت مانده است.

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
آخرین ویرایش در چهارشنبه, 22 اسفند 1397 09:48
تیمور چکشی

طراح و استاد نقاشی رنگ روغن. دارای سابقه درخشان هنری و نیز روابط اجتماعی قدرتمند. از علاقه مندی های اصلی من می توان به باستان شناسی، جهانگردی  و تاریخ اشاره کرد.

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.